Terug naar hoofdinhoud

Wrak Hosanna gevonden

hosannascheveningenstomvOp 14 februari 1980 verdween het schip de "Hosanna" (Z592). Van het schip en de vijf bemanningsleden is nooit enig spoor terug gevonden. De Hosanna, van schipper Germain Ackx, was eind jaren 70 en begin jaren 80 o.a. de bevoorradingsboot van het zendschip MV Mi Amigo van Radio Caroline.' Na ruim 46 jaar is het wrak van de vermiste Belgische kotter Hosanna Z-592 voor de kust van Engeland gevonden. Dat melden de Stichting OMV en Omroep West. Op basis van informatie uit de archieven is uitgebreid onderzoek gedaan.

'Daar bleek eigenlijk uit dat we in de buurt van Dover moesten zijn', vertelt Cees Meeldijk van de Stichting Onderzoek Maritieme Vermisten. 'Toen hebben we contact gezocht met een Engels duikteam.' Na verder onderzoek kwam er één specifiek wrak naar voren. 'Donderdag hebben we daarop gedoken. Uit de beelden en de spullen die we hebben opgedoken, blijkt dat dit de Hosanna is.' Na meer dan 46 jaar is de verdwenen kotter dus terecht.

Het is altijd onduidelijk gebleven wat er kan zijn gebeurd. In de bewuste nacht was het flink mistig en bevond de kotter zich op een gevaarlijke plek in het Kanaal. Er is nooit een noodsignaal ontvangen of een stoffelijk overschot aangespoeld.

Volgens Meeldijk heeft de Hosanna geprobeerd het Kanaal over te steken. 'Bij het passeren van de vaarroute zijn ze dwars overgestoken.' De stichting zegt dat de kotter in de dichte mist waarschijnlijk is aangevaren. 'Of door een bulkcarrier of een ander groot vrachtschip.' Dat blijkt uit de schade aan de zijkant van het schip. 'Er zit een grote deuk en een scheur', beschrijft Meeldijk in West Vandaag. 'Dat wijst erop dat-ie aan de zijkant hard is geramd. Daardoor is hij gekapseisd en gezonken.'

Hoe belangrijk het ook voor de nabestaanden zou zijn: waarschijnlijk worden er geen stoffelijke resten meer gevonden van de bemanning. 'Dat denken wij niet. Het schip zit helemaal vol met zand en ligt ook vrij diep, op 55 meter. Wat dat betreft blijft het wel een zeemansgraf.'

Meeldijk zegt dat het identificeren van het wrak al moeilijk genoeg was. 'Het is te gevaarlijk om er verder in te gaan. Dat is niet te doen.' Volgens Meeldijk maakt het zand in het schip het onmogelijk.

Aan boord van het schip de Hosanna Z-592 waren vijf bemanningsleden. Germain Ackx (44), Piet Ackx (26), Hector Snauwaert (21). Zij kwamen alle drie uit België. Verder waren de Scheveningers Piet en Pietje Guyt aan boord.


> Leendert Vingerling over bevoorradingsboot Hosanna op MediaPages


Foto: Hosanna in de haven van Scheveningen (Copyright: Stichting OMV)

Bron/tekst: Omroep West / met dank aan Robin Westhof / MediaPages

Nieuws Actueel

  • Gepubliceerd op
  • 79 weergaven